На Първи април се отбелязва Денят на шегата, наричан във Франция „Априлска риба“.
За децата той се състои в това да се закачи една книжна риба на гърба на някого, с когото си решил да се пошегуваш и, когато шегата е открита, се чуват викове: «Априлска риба!».
Съществуват различни версии за произхода на този празник.
Една от версиите се свързва с времето на крал Шарл IX, който през 1564 г. издал заповед, с която е трябвало да се пренесе началото на годината на 1 януари, вместо на 1 април. Заповед, която остава неосъществена. На следващата година много от поданиците на краля изпратили на своите приятели новогодишни поздравления и подаръци през април – в знак на протест или оставайки верни на традицията. Промяната се е отнасяла и за размяната на подаръци, каквато е традицията при отбелязване на прехода към Новата година.
За да всеят съмнения относно действителната дата на Новата година, някои хора продължавали да дават подаръци през април. С течение на времето малките подаръци на месец април се превърнали в подаръци за майтап, в шеги и тактики, за да се поставят клопки на другите.
Месец април за християните е бил периодът на Великденския пост, когато не се е ядяло месо, но от време на време, се е ядяло риба. Ето защо и рибата е станала символ на този празник на шегата.
Традицията на Първи април постепенно се разпространява.
Денят на шегата се празнува в различни страни по света всяка година. Той не е официален празник, но е спечелил широка популярност и се празнува като ден, в който много хора се шегуват и разказват забавни небивалици на своите приятели, семейство, учители, съседи и колеги. В САЩ и Англия Първи април е “Ден на глупака” („April’d fool day“). Шеги се правят само сутрин и ако сте попаднал в „капана“, след това ще ви наричат “юфка”.
В Шотландия трябва да сте два пъти по-бдителни отколкото във Франция, защото пакостници могат да вилнеят и на Втори април. Внимавайте да не изпиете едно солено кафе, защото това е традиция в Испания. В Мексико тази дата също се е превърнала в истинска фиеста. Помнете, че на Първи април в Мексико не се дава нищо взаем – пари, бижута, книги.
В Перу можете да видите десетки хора, които се разхождат по улиците с хартиени надписи на гърба, които веднага превръщат човек в обект на подигравки.
Този обичай съществува също в Дания, в Холандия, в Белгия, в Канада, в Италия, в Полша и Португалия, в Швеция, Швейцария, Финландия, дори в Япония.
В Русия се нарича „Ден на глупака“, а в Румъния, както и в България – „Ден на лъжата“.
Но както винаги българската традиция е по-особена. Имаме „Музей на хумора и сатирата“ в гр. Габрово - град избран по-скоро за вицовете, свързани уж с прословутото сметкаджийство на габровци, но вероятно най-много със самоиронията им. Големият български писател Чудомир обичал да казва: „Най-празният от нашите дни е този, в който не сме се засмели нито веднъж“.
Thomas Manolov (14 ans)
École « Cyrille et Méthode », Paris