Великден е много важен празник за всички християни.С него се чества възкръсването на Иисус Христос на третия ден,след като е разпънат на кръст и погребан.Затова празникът е известен и с името Възкресение Христово.
Православната църква определя датата за почитане на празника Великден според Юлианския календар,а Католическата църква – според Грегорианския.Българите,като част от източното православие, празнуваме празника по Юлианския календар.
Историята на празника е свързана и с великденските яйца.
Има археологически и исторически данни за боядисване на яйца,още от старото време на страните Древен Египет,Персия,Рим и Гърция.
Христянските сведения показват, че когато Мария Магдалена отишла в Рим, за да се срещне с римския император, тя му подарила боядисано в червено яйце, символ на кръвта на Христос. Смята се, че така навлязъл обичаят християните да си подаряват боядисани яйца в червено на Великден.С течение на времето,започнали да се използват и други цветове,с които се боядисвали яйцата.
Подготовката за този празник започва през Страстната седмица. Това е седмицата на страданията на Христос, завършила с неговото разпъване на кръст,смъртта му и неговото възкръсване.Дните от тази седмица се наричат Велики – Велики понеделник,Велики вторник, Велика сряда и Велики четвъртък.Велики петък е наричан и Разпети петък,тогава Иисус е разпънат.
Великден се празнува три дни.Вечерта на Велика събота,се прави тържествено богослужение,като точно в полунощ свещеникът обявява Възкресението с думите: „Христос Воскресе!“.Всички отговарят с “Воистина Воскресе!”
В неделната сутрин на Великден,църковната литургия също е празнична.
Символите на Великден са яйцата и козунакът. Празникът е свързан със столетни традиции,те включват ритуали, като боядисване на яйца и приготвяне на козунак.
Великденските яйца са един от основните символи на християнските празници, като се свързват с възкръсването на Христос. В България,по традиция яйцата се боядисват на Велики четвъртък или на Велика събота.
Първото яйце се оцветява винаги в червено от най-старата жена в семейството.Тя рисува кръст на челата на децата,за да бъдат здрави.
В България съществуват различни традиции за украсяване на яйца. Този обичай през вековете е развил различни школи за изписване на яйца, като школите в Горна Оряховица и във Велинград.
Техниките за направата им също са различни – някои се рисуват с помощта на черно мастило, като вътрешността на рисуваните фигури се запълва с различни цветове. В други случаи се използва восък, а в трети се виждат флорални мотиви, получавани чрез използването на живи растения, листа или цветове в процеса на боядисване.
В миналото,за боядисването на яйцата са се използвали често естествени цветове от сварени билки,ядки,листа или плодове.
Друга традиция,свързана с празника,е приготвянето на козунак. Козунакът е сладък обреден хляб,който се омесва за Великден. Символизира тялото на Иисус Христос, както яйцата, боядисани в червено, символизират неговата кръв.
Аз лично чувствам Великден не само като християнски,а и като много български празник.Прекарал съм по-голямата част от живота си досега, извън България.
Забелязал съм,че когато българите са далече от дома и родното си място, с голяма почит и родолюбие спазват традициите и обредите на празнуване, което ги приобщава към рода и Родината. Празничните обичаи и ритуалите ни сближават и ни помагат да останем българи, независимо къде сме.
Традицията на боядисване и украсяване на яйца и приготвяне на обредни козунаци показва, че освен религиозния смисъл в ритуалите, българинът влага и чувство за сътворяване на красота и изкуство.
В съвременното изпълнение на ритуалите,където вече се влагат нови техники и начини на рисуването на яйцата,аз виждам развитие, което за мен означава, че българинът ще пази вековните си традиции и в бъдеще.
Hristo Guenchev (13 y.)
School of Bulgarian language “Azbuka”, Dublin