Според народните представи, този ден преобръща времето и бележи началото на пролетта. Образът на Баба Марта е двойнствен : тя е ту весела, ту сърдита.
В моето семейство този празник винаги се е празнувал и дори сега, далеч от България, ние продължаваме да правим мартеници и да подаряваме на всички наши приятели за здраве и любов, дълъг живот, за плодовитост и изобилие.
Легендата разказва, че началото на мартеницата поставила Хуба – сестрата на хан Аспарух. Когато Велика България се разпаднала и хан Аспарух с част от прабългарското племе тръгва да търси нови земи, Хуба била пленена. Когато ханът праща вест на сестра си къде се намира, тя успява да избяга със своя кон и сокол, след което започва денонощна езда.
След като конят капва от умора, тя вързва на сокола бял конец и го пуска, за да извести своя брат. Но след като соколът е пронизан, половината конец бива обагрен с червена кръв. Все пак Хуба успява да намери своя брат и така побеждава. По този начин се поставя началото на традицията на Първи март да се подаряват усукани бели и червени конци за здраве и любов, за дълъг живот и победа.
Stanislava Markova (14 y.)
School of Bulgarian language “Azbuka”, Dublin