Баба Марта е митичен персонаж в българския фолклор. Също така тя играе много важна роля,като предава древни традиции от едно поколение към друго.
В повечето приказки и разкази Баба Марта е описана като сестра на Голям Сечко (месец февруари) и Малък Сечко (месец януари). Тя по характер е обичлива,весела и добродетелна,но също така тя може да е сурова, разстроена и гневна.Тези твърдения според мен са правилни,защото в разказите е обяснено,че когато Баба Марта е щастлива, тя носи доброта и щастие на всекиго, но когато тя е разтревожена или гневна, тъмни облаци и мъка донася на тези,които пренебрегват молбите й.
С Баба Марта и месец март са свързани много обичаи и народни приказки,посветени на идващата пролет.Един от тези обичаи е закичването на мартеници.Според преданията,цветовете на мартениците са символи за дълъг живот,здраве и сила.Например белият цвят е за дълъг живот,а червеният е за радост и сила.
Правенето на мартеници за мен е начин за поддържане на българската традиция и разпространяване на щастие чрез празника Баба Марта.
Празникът Първи март ми харесва, защото е ден, в който всички близки и семейства се събират, за да си завържат мартеници и да почетат този обичай.Също така е ден, в който можем да си припомним, как нашите предшественици са празнували този празник,описан в рими в множество стихове или разказан в безброй приказки.
След като се замислим за тези неща, ние осъзнаваме, колко е важен обичаят и как ни отличава като народност. Чувстваме се радостни на този ден, че заедно празнуваме и посрещаме пролетното време.
Като заключение казвам,че баба Марта заема много важно място в българските традиции и нейната мартеница служи като символ за дълъг живот, здраве и сила.
Stanislav Todorov (16 y.)
School of Bulgarian language “Azbuka”, Dublin